Porady

Porady

Zanim kupisz używane auto…

Sprawdź, o co warto zapytać sprzedawcę, by uniknąć dodatkowych i często bardzo wysokich kosztów!

Techniczny stan samochodu najlepiej oceni wykwalifikowany mechanik. Nie próbuj samodzielnie sprawdzać, czy samochód był uszkodzony czy nie. Nieuczciwi sprzedawcy uciekają się do coraz bardziej wymyślnych technik blacharsko- lakierniczych, które będą nie do zauważenia przez typowego kupującego, który nie ma doświadczenia w tego typu działaniach.

Ale techniczny stan samochodu, to nie wszystko! Brak podstawowych opłat może być o wiele bardziej kosztowne niż naprawa uszkodzonego elementu.

Oto lista wszystkich niezbędnych pytań do sprzedawcy – jeśli nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi na każde z nich, lepiej zrezygnuj z kupna tego samochodu!

Jaki jest dowód własności danego samochodu?
Czy jest to: faktura, rachunek czy umowa kupna-sprzedaży, darowizny?
Czy obecny właściciel posiada opłaconą i ważną polisę ubezpieczeniową?
Czy samochód ma kartę pojazdu?
Czy samochód ma ważny dowód rejestracyjny lub kartę eksportową?
Jeśli samochód jest sprowadzony z zagranicy – czy ma dokument potwierdzający dokonanie odprawy celnej?
Czy opłacona jest akcyza, która wynosi dla samochodów z silnikiem do do 2.000 ccm (włącznie) – 3,1%, a z silnikiem powyżej 2.000 ccm – 18,6%?
Czy będziesz musiał zapłacić VAT?

Zgodnie z przepisami wygląda to tak:

Samochód w wieku do 6 miesięcy (liczonym od I rejestracji) lub z przebiegiem poniżej 6 tys. km (NŚT: Nowy Środek Transportu) – VAT płatny w Polsce (23%), samochód używany kupiony za granicą w cenie brutto przez osobę prywatną – bez VAT,samochód używany kupiony za granicą w cenie netto przez firmę – VAT
płatny w Polsce (23%).

Chcesz poznać odpowiedz na inne pytania, by kupić dobry używany samochód?

Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Raz na tydzień otrzymasz wartościowe wskazówki ekspertów! To cenna wiedza, którą trudno będzie Ci gdzie indziej znaleźć! Dzięki niej, nie dasz się oszukać i od razu ocenisz, czy oferta sprzedawcy jest uczciwa czy nie!

POPULARNI PRODUCENCI:

Zobacz wszystkich